بگذر

فعالیتهای بدنی سنگین علت اصلی سقط جنین نیست

فعالیتهای بدنی سنگین علت اصلی سقط جنین نیست

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام:
فعالیتهای بدنی سنگین علت اصلی سقط جنین نیست
رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام گفت:از علل مهم سقط جنین میتوان به سن بالای مادر وپدر، استرس ،اضطراب چاقی ،مصرف مواد مخدر ،قلیان ، سو تغذیه ،مشکلات رحم ،مشکلات ارثی، ژنتیکی، بیماری زمینه ای ،مصرف مواد غذایی مثل اویشن ، زنجبیل ،زعفران و شیوه زندگی وفعالیت های بدنی سنگین اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری وبدا جام، دکتر محمد افکار رییس دانشکده علوم پزشکی تربت جام گفت:مصرف الکل، سیگار و داروهای خاص، خطر سقط جنین را افزایش می دهدخطر سقط جنین برای زنان بالا تر از 35 سال، بیشتر است مادران باردار باید استراحت کافی داشته باشند، تا از نظر فیزیکی و عاطفی احساس بهتری داشته باشند و همیشه به مادران باردار توصیه می شودکه در سه ماهه اول بارداری که ۸۵درصد سقط انجام می گیرد از فعالیت سنگین خوداری کنند.

وی با تاکید بر اینکه در دو سال اخیر هیچ مورد سقط جنین در روستای بشیر آباد گزارش نشده است افزود:تعداد ۱۱ مادر باردار در روستای بشیر آباد داریم که در چند روز اخیر یک نفر زایمان داشته است و ۱۰ نفر دیگر توسط بهورز و مراقبین سلامت تحت مراقبت و کنترل هستندبابررسی های انجام شده در مورد سقط جنین در روستای بشیر آباد در ده سال اخیر و موارد ثبت شده درسامانه ، هشت مورد سقط جنین ،۴مورد زایمان زودرس که همگی سالم متولد شده ،یک مورد مرده زایی به علت مشکلات ارثی وپلی هیدرو امینوس(جمع شدن زیاد آب دور جنین وخفگی ) اتفاق افتاده است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام ادامه داد: از نظر علمی سقط به ازبین رفتن جنین قبل از هفته ۲۰بارداری میگویند و بعد از هفته ۲۰حاملگی اگر برای جنین اتفاقی بیفتد و از ادامه حیات محروم شود مرده زایی می گویند.

دکتر محمد افکار بیان کرد:در دوسال اخیر هیچ مورد سقط جنین در روستای بشیر آباد گزارش نشده وفقط یک مورد مرده زایی در ده روز اخیر داشته ایم و یک مورد مرگ نوزاد پنج روزه در چندماه اخیر بوده ولی تاکید می گردد آخرین سقط مربوط به اسفند ۹۶ یعنی دو سال قبل بوده است و در سه ماه اخیر یک مورد مرده زایی ، سن حاملگی ۸ ماهه به علت مشکلات ارثی و پلی هیدرو امنوس بوده و یک مورد مرگ نوزاد ۵ روزه به علت مشکلات تنفسی بوده است.

وی با اشاره به اینکه آب قنات روستا قابل شرب نیست تاکید کرد:با توجه به آزمایشات انجام شده توسط کارشناسان بهداشت محیط دانشکده، آب قنات روستا قابل شرب نیست و از نظر میکروبی و بهداشتی مورد تایید نمی باشد که این موضوع توسط بهورز و مسئولان بهداشت محیط به مردم ، شورا و دهیار تاکید و اطلاع داده شده است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام با اشاره به اینکه اصل و پایه بهداشت فردی و عمومی آب سالم و بهداشتی است بیان کرد: دانشکده از مسئولین مربوطه در خواست دارد که مشکل آب آشامیدنی و مورد نیاز مردم روستا حل شود چرا که اصل و پایه بهداشت فردی و عمومی و سلامت مردم آب سالم و بهداشتی می باشد.

دکتر محمد افکار افزود: سیاست وزارت بهداشت و دانشکده علوم پزشکی پیگیری و مراقبت کامل از سلامت مادران باردار در طی دوره بارداری است و در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

انتشار:
نظر بدهید

نظرات

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است