بگذر

روایت دکترمحمدافکار رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام از ایام کرونا:

روایت دکترمحمدافکار رئیس  دانشکده علوم پزشکی تربت جام از ایام کرونا:

#قسمت_اول

بخش اول

روایت دکترمحمدافکار رئیس  دانشکده علوم پزشکی تربت جام از ایام کرونا:

 

  ❇️خاطرات دوران مقابله با بیماری کرونا از ابتدای شیوع بیماری در کشور ، استان و مشکلات و درس هایی که گرفتیم ،دوستان خوبی که شناختیم و کسانی که مارو همراه و همگام بودند مخصوصاً ظرفیت  و توان بسیار عالی مردم  صبور شهرستان‌های تربت جام و صالح‌اباد

 

برای نبرد و مقابله با شیوع بیماری در سطح استان و منطقه خود همه آماده بودیم.

 

 دکتر محمد افکار رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام در گفتگو با خبرنگار وبدا جام با اشاره به خاطرات و مسائل و مشکلات ایام کرونا می گوید:از همان روزهای اول که شیوع کرونا در کشور انجام شده بود با نامه رسمی استاندار خراسان رضوی مبنی بر دعوت همه مدیران دانشگاهای  علوم پزشکی قطب ۹ و  دعوت از مدیران دستگاه‌های اجرایی خراسان  در دفتر استاندار با حضور دکتر  جان بابایی معاون درمان وزارت و هیئت همراه جلسه ای با موضوع وضعیت کرونا در استان خراسان رضوی برگزار شد.

 

وی افزود: بررسی هایی در مورد بیماری کرونا و گزارشاتی توسط روسای دانشگاه‌ها ارائه  شد ، آن زمان  در هیچ یک از   دانشگاه ها مورد مثبتی از بیماری گزارش نشده بود همه گوش به زنگ بودیم ولی احتمال  این را می دادیم که در چند روز آینده با بحران کرونا و بیماران  کرونایی مشخص و ثبت شده مواجه خواهیم شد.

 

 رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام ادامه داد:توضیحات استاندار ومدیران اجرایی خراسان رضوی  را شنیدیم جلسه تمام شد  و بعد از آن بلافاصله با روسای دانشگاههای قطب ۹ در محل دفتر استاد  بحرینی  رییس  دانشگاه علوم پزشکی  مشهد با حضور معاونت درمان جلسه اضطراری تشکیل شد در آن جلسه دکتر جان بابایی معاونت درمان با  توجه به تجربه‌ای که در قم و ایران داشتند نکات و مسائلی را  به همگان گوشزد کردند. برای نبرد و مقابله با شیوع بیماری در سطح استان و منطقه خود همه آماده بودیم.

دکتر محمد افکار بیان کرد: در رابطه با منطقه تربت جام استاد بحرینی و دکتر جان بابایی به بنده گفتند دکتر افکار منطقه شرق  شامل شهرستان های تربت جام، صالح آباد، تایباد،باخرز و خواف را پوشش دهید و اگر خدا نکرده  مشکل و مسئله ای  پیش آمد بحران را مدیریت کنید.

 

نگران نبود امکانات،پرسنل کافی،  تجهیزات و ملزومات ، کادر پزشکی و غیره بودیم.

 

وی تصریح کرد:مسئولیت را قبول کردم ، انتظار همه ما  شرایط خیلی بدی بود فکر می کردیم تعداد زیادی بیمار و فوتی زیاد داشته باشیم ، براساس آمارهای ووهان چین و تجربه و احتمالات شیوع بیماری همه فکر می‌کردیم در روزهای اول آمار بستری ها و فوتی ها زیاد خواهد بود نگران نبود امکانات،پرسنل کافی،  تجهیزات و ملزومات پزشکی ، کادر پزشکی و غیره بودیم.

 

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام ادامه داد: در آن جلسه تلفن رئیس  دانشگاه علوم پزشکی  نیشابور  زنگ خورد و با حالتی اضطراب و نگرانی  گفتن اولین بیماری که در نیشابور بستری شده بود و نتیجه آزمایش  او مثبت شده اون موقع برای اولین بار در خراسان رضوی و نیشابور مورد مثبت اعلام شد  دلهره و اضطراب داشتیم از اینکه  چه خواهد شد.

 

دکتر محمد افکار اظهار داشت: جلسه تمام شد و به شهرستان برگشتم  ساعت ۷ شب جلسه اضطراری با حضور معاونین و مدیران تشکیل دادیم با موضوع  برنامه ریزی برای آینده و اینکه چه خواهد شد همه جمع شدیم و شروع به تصمیم گیری  کردیم ما انتظار شیوع بیماری را داشتیم ،جلسه مصوبات  خوبی داشت ستاد قرارگاه دانشگاهی را تشکیل دادیم وظایف حوزه‌های عملیاتی مشخص و ابلاغ شد هر کس باید  وظیفه خود را در حوزه مربوطه به خوبی  کار می‌کرد.

 

همه همکارانم نگران و مضطرب از شرایط آینده بودند

 وی افزود:در حالت آماده باش برای پیشگیری از شیوع کرونا و  اینکه اگر در منطقه بیماری کرونا  شیوع پیدا کند چه کنیم ،شرایط خیلی بدی بود همه همکارانم نگران و مضطرب از شرایط آینده بودند جو بدی در سطح شهرستان و بیمارستان حاکم بود اخبار و مطالب کذب و غیر واقعی باعث نگرانی و استرس مردم شده بود.

 

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام گفت:خانم ۱۴ ساله در بیمارستان سجادیه  بستری شده بود نمونه آزمایش وی به آزمایشگاه مرجع ارسال شده بود قبل از اینکه جواب آزمایش وی بیاید شایعات زیادی در شهر منتشر شده بود همه  می گفتند کرونا داره  ،چهار بار این بنده خدا را در فضای مجازی  کشتن و زنده کردند،

 انواع اخبار کذب  در سطح شهر راجع به بیماری کرونا  پخش می شد  که باعث افزایش نگرانی و اضطراب مردم بود و از طرف مطبوعات و فضای مجازی  فشارهای به دانشکده وارد می شد  می‌گفتند شما واقعیت را کتمان می کنید و اخبار واقعی را نمی گویید.

دکتر محمد افکار بیان کرد:هنوز هیچ مورد مثبتی  در سطح شهرستان تربت جام صالح آباد اعلام نشده بود ، شاید بیماران علامت دار زیاد داشتیم ولی طبق اعلام وزارت بهداشت جهانی در مورد بیماری کرونا آزمایش ته حلق بیمار از نظر پی سی آر بررسی و به ازمایشگاه  مرجع  از طریق مشهد به تهران ارسال می شد و اگر  نتیجه ازمایش فرد  مثبت بود  به عنوان بیمار  کرونا تلقی می شد.

 

وی تصریح کرد: شواهد و گزارشاتی در سطح شهرستان توسط پزشکان از خانه‌های بهداشت گرفته تا مراکز جامع خدمات روستایی، مطب پزشکان خصوصی و غیر از افراد و بیماران مراجعه کننده ای که علائمی مثل تنگی نفس سرفه های خشک،  درد عضلانی و تب داشتند  و احتمال می‌دادیم که آنها کرونا داشته باسند خیلی از بیماران دچار وا همه و نگرانی بودند از طریق اخبار سراسری هر روز بحث  ووهان چین و قم مطرح بود هنوز مورد مثبتی  از بیماری کرونا در شهرستانهای تربت جام و صالح آباد  گزارش نشده بود اولین بیمار  دختر ۱۴ ساله ای بود که بعد از دو بار ارسال نمونه آزمایش به آزمایشگاه مرجع  مشخص شد که بیماری کرونا ندارد و بیماری زمینه‌ای دیگری داشته و صحیح و سالم از بیمارستان مرخص شد.

 

بیمارستان سجادیه

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام ادامه داد:در ادامه کار مدیریت بخش های بیمارستان را شروع کردیم بیمارستان سجادیه را به دوقسمت تریاژ قسمتی از اورژانس برای بیماران تنفسی و بخشی هم برای  بیماران دیگر شامل تصادفی ،قلبی  و ... در نظر گرفتیم.

 

دکتر محمد افکاربیان کرد:بخش اطفال را کاملا خالی کردیم و ۳۷ تخت در آنجا جانمایی کردیم  و بر اساس احتمال افزایش میزان بستری ها و و جانباختگان  در بیمارستان سجادیه بخش پشتیبان در نظر گرفتیم و در مجموع تعداد ۶۰ تخت در بیمارستان سجادیه  برای بیماران کرونایی برای بیماران کرونایی در ۲ بخش حاد ۱ و حاد ۲ در نظر گرفتیم بیماران حاد ۱ شامل بیمارانی صد در صد مثبت و بد حال و بیمارانی که احتمال مثبت شدن نمونه آزمایش  زیاد بود تعداد ۷ تخت ای سی یو هم برای بیماران بد حال و خطرناک در نظر گرفتیم.

 

وی تصریح کرد:برای جلوگیری از آسیب ناشی از بیماری کرونا  به بخشهای دیگر همه بیماران را در یک قسمت از بیمارستان متمرکز کردیم.

 

اولین ضربه و غافلگیری

 

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام گفت:در دوران کرونا اولین ضربه ای که به ما وارد شد و ما را غافلگیر کرد خانم باردار  ۲۱ ساله ای بود که مثبت شدن نتیجه آزمایش خانم باردار ۲۱ ساله که بعد از گذشت پنج روز از مرخص شدن از بیمارستان  به علت مشکلات تنفسی  به درمانگاه سطح شهر مراجعه کرده وبا علائم کرونا  به بیمارستان اعزام می‌شود و متاسفانه فوت می کند و به عنوان اولین بیمار کرونایی ما ثبت می شود در حال پیگیری و رایزنی بودیم که این بیمار از کجا آلوده شده است. یکی از مشکلات ما خانواده ایشان بودند که  خیلی مقاومت و برخورد می‌کردند می گفتند شما تهمت می‌زنید واین موضوع را قبول نداشتند آن اوایل بیماری ، کرونا را انگ  بدی می‌دانستند اساتید هیئت علمی  برای بررسی موضوع و ارائه گزارش به محل اعزام شدند .

دکتر محمد افکار بیان کرد:برخوردهای بسیار بدی با پرسنل ما شد بعد از اعزام تیم پزشکی و بررسی موضوع ،با مراقبین بهداشت که در حین آموزش و آگاه‌سازی مردم بودند برخورد بسیار بدی کردند و بلندی آن را شکستند .

وی افزود:بعد از تحقیق و بررسی موضوع ، مشخص شد بیمار بعد از مرخص شدن از بیمارستان در دومرحله ازروستا به شهرآمده است یک بار با ماشین شخصی خودش و یک بار هم با ماشین محلی روستا ،احتمالات زیادی وجود داشت یکی از احتمالات این بود که در ماشین محلی که این خانم بوده یکی از سرنشین ها سربازی  با علائم کرونا بوده احتمال دیگر  این بود که  برادر ایشان در مناطق نزدیک تهران کار می کرد و رفت و آمد زیادی داشت و احتمال دیگر این بود که نکند از پرسنل خود ما و از زایشگاه  ویروس منتقل شده است ویروس  بسیار خطرناک و ناشناخته بود حدود ۸۵ درصد افراد آلوده به ویروس ناقل بی علامت هستند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام گفت:کار ما سخت بود باید به طور دقیق مشخص می شد ، با وجود مقاومت های زیاد مردم روستا  را قرنطینه کردیم از دهیار، شورا، روحانیون ،معتمدین و اهالی کمک گرفتیم  چندین مرحله در روستا گندزدایی وضد عفونی انجام شد مراقبت‌های ویژه برای مادران  باردار در معرفی خطر و با بیمار علامت دار در تماس بودن غربالگری هایی انجام شد.

دکتر محمد افکار اظهار داشت:باید از بیمارستان و پرسنل زایشگاه نمونه آزمایش می گرفتیم  در ابتدا مقاومت شد ولی ازمایش انجام شد و بعد از آن مشخص شد چند نفر از پرسنل ما دارای علامت هستند و به دو سه نفری که نتیجه آزمایش آنها مثبت شده بود مرخصی دادیم تا  در قرنطینه خانگی باشند و در  زایشگاه افراد علامت دار را جدا کردیم طی  سه مرحله زایشگاه را ضدعفونی کنیم تمام کسانی که احتمال می‌دادیم علامت‌دار هستند جدا کردیم و مرخصی دادیمو پاکسازی بسیار خوبی در زایشگاه انجام دادیم. پرسنل مشکوک و دارای علامت را برای استحرات فرستادیم تا بعد از دو هفته قرنطینه و بهبود کامل به محل کارشان بازگردند هر روز دو نفر مرخصی استحقاقی می گرفتند ، در قالب طرح ۸۹ روزه و با مجوز مقام عالی وزارت ، از ماما های سطح شهر را فراخوان دادیم.

 

بسیاری از پرسنل ما  فداکارانه و داوطلبانه جلو آمدند

وی تصریح کرد: آقای دکتر محمودی وسرکار  خانم دکتر اسکندری دکتر فیروزکوهی افرادی بودند که بسیار ما را حمایت کردند جا دارد از زحمات این عزیزان تشکر و قدردانی کنم.

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام ادامه داد:نمونه گیری از بیماران مشکوک به کرونا  به سختی انجام می شد یکی از نکات جالب توجه این بود که باید نمونه آزمایش کرونا از ته حلق می گرفتیم و به آزمایشگاه مرجع ارسال می شد هیچ کس برای انجام این کار پیش ‌قدم نمی شد پرسنل همه وحشت داشتند در همان روزهای اول یکی از پرسنل به نام خانم فتحی برای انجام این کار  اعلام آمادگی کرد شیرزنی بود  که این مسئولیت سخت را قبول کرد.

دکتر محمد افکار بیان کرد: در  دوران جبهه و جنگ  واحدی به نام تخریب چی وجود داشت افرادی بودند که مین را خنثی میکردند و  همیشه این حرف را می گفتند که اولین اشتباه آخرین اشتباه است،

 به خانم فتحی گفتم  مثل تخریبچی زمان جنگ اولین اشتباه  شما آخرین اشتباه  خواهد بود اگرخدای نکرده بیمار در حین نمونه گیری سرفه یا عطسه  ای داشته باشد شما هم گرفتار می شوید  خانم فتحی این مسئولیت سخت را پذیرفت  و خیلی خوب و مجاهدانه کار کرد مدتها  دور از خانواده کار و تلاش زیاد خیلی خوب کار کرد و در تمام این مدت حضور داشت فقط چند روز به علت فوت پدرش که متاسفانه بر اثر بیماری کرونا  فوت کرده بودند چند روزی را حضور نداشت دختر کوچکی هم داشت که او هم گرفتار بیماری شده بود تخریب چی  خوبی بود آلوده نشده حواسش را خوب جمع کرد و موفق شد.

وی تصریح کرد:بسیاری از پرسنل ما  فداکارانه و داوطلبانه جلو آمدند و در بخش کرونا کار کردند بعضی ها التماس می‌کردند و بعضی ها هم می‌آمدند غش می‌کردند بهانه های مختلف می آوردند

در زمان جنگ خیلی  ها  دوست داشتند در خط مقدم باشند ولی با وجود سن کم  به انها این  اجازه را نمی دادند الان هم همینطور بود خیلی ها دوست داشتن جلو باشند و پیشقدم ، ولی به دلیل اینکه تخصص مربوطه را نداشتند فرصت به آنها داده نمی شد کسانی  هم بودند که از معرکه فرار می‌کردند  بالاخره این  ایام و شرایط سخت  گذشت و سیاهی این دوران برای ذغال ماند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام گفت:در بیمارستان برای نمونه گیری آزمایش به خانمی  پیشنهاد شده بود وایشان  نپذیرفته بود بعد از مدتی دچار عذاب وجدان شده و به اتاق من می‌آمد و گریه میکرد و میگفت خیلی حالم بد است  اجازه بدهید بروم و تسکین پیدا کنم ، مجاهدت‌های بزرگ را در بین همکاران خودم دیدم وقتی بحرانی مثل زلزله و سیل اتفاق بیفته ناهماهنگی‌های زیادی وجود داره نیروها منسجم نیستند و پراکنده اند سازماندهی نشده اند است مدیریت اضطراب و استرس در  بحران خیلی  مهم است .

 دکتر محمد افکار بیان کرد:چالش های عمده ای  هم وجود داشت  در روزهای اول شروع ویروس تقاضاهای ماسک لباس‌های بیمارستان ،مواد ضدعفونی کننده زیاد بود واقعا کمبود های زیادی داشتیم  از طرفی هم از طریق رسانه ملی اعلام کرده بودند که  پک های بهداشتی از طریق دانشگاها در اختیار مردم قرار می‌گیرد مردم  به ستاد مرکزی و بیمارستان ها مراجعه می‌کردند و درخواست پک بهداشتی  داشتند پرسنل بیمارستان و کادر پزشکی به اندازه کافی ماسک و کاور نداشتند،هیچ وقت فکر نمی‌کردیم روزی اینقدر ماسک مصرف شود هر طوری بود با کمبودها با همه توان و ظرفیت استفاده کردیم و گذشتیم بای تهیه الکی فردی را مامور کرده بودیم که هر روز صبح زود به کارخانه الکل فریمان می رفت و در  آنجا صف  می ایستاد تا  چند گالن الکل  دریافت کند.

حرکت خودجوش مردمی

وی افزود: بعد از کمبود ماسک مردم خودجوش به تولید ماسک پرداختند مراجعات متعدد مردمی داشتیم به صورت خودجوش که نمونه ماسک می‌آوردند سرکار خانم دکتر عبدالرحمانی معاونت غذا و دارو  وحاج آقای نادری خیلی زحمت کشیدند خانم دکتر شیر زنی بود که مردانه در برابر همه سختی‌ها ایستاد و مجاهدت کرد و کارش را خوب انجام داد،افراد  زیادی متقاضی تولید ماسک و لباس بیمارستان بودند و ما از آنها می‌خواستیم که  با رعایت موازین بهداشتی  به تولید ماسک  بپردازند خیرین سلامت ماسک  رایگان بین مردم توزیع می‌کردند سوپرها هم ماسک خانگی میفروختند هدف این بود که  کار مردم راه بیفتد خیلی ها مواد ضدعفونی کننده  با فرمول های  مختلف آماده کرده بودند به صورت خود جوش  ایده هایی را  انجام می‌دادند.

 

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام اظهار داشت:حالا تقریبا فشار کار به دانشکده به عنوان متولی سلامت کم شده  بود حمایت های زیادی از  طریق جاهای مختلف وزارتخانه ،استانداری و... به  دانشکده انجام می گرفت.

اکنون  بعد از گذشت سه ماه به مرحله‌ای رسیدیم که کارگاه‌های بزرگ تولید ماسک و  ملزومات پزشکی را داریم اگر خدای نکرده  در پیک های دوم و سوم بیماری قرار گرفتیم دپوی ملزومات پزشکی را داریم وبه یاری خداوند هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

 

ادامه دارد......

روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی تربت جام

انتشار:
نظر بدهید

نظرات

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است