بگذر

آشنایی با تاریخچه ، اهداف و اهم فعالیت های سازمان بسیج اساتید کشور

آشنایی با تاریخچه ، اهداف و اهم فعالیت های سازمان بسیج اساتید کشور

آشنایی با تاریخچه ، اهداف و اهم فعالیت های سازمان بسیج اساتید کشور

الف: مروری بر روند شکل گیری و فعالیت های سازمان بسیج اساتید:

سازمان بسیج اساتید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور به مثابه یکی از فرهیخته ترین نهاد های علمی ، فرهنگی در ایران ، برآیندی از تعهد و اخلاص فرهنگ بسیج و دانش و تخصص اساتید برجسته و اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور است.

سازمان بسیج اساتید که سابقه فعالیت آن را باید در دوران دفاع مقدس جستجو نمود ، در آغاز به صورت تشکل های خود جوش و به همت اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و اساتید متعهد و دور اندیش در سراسر کشور قدم به عرصه ظهور نهاد. این سازمان در بدو ظهور فعالیت خود را به طور مشترک با بسیج دانشجویی ، از طریق تشکیل هسته های خود جوش پی گرفته و در سال 1377 به دنبال برگزاری همایش بزرگداشت استاد شهید دکتر مصطفی چمران ، در دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان نهاد های فعال و ثمر بخش ، فعالیت های جدی خود را رسما آغاز نمود.بازتاب این همایش و نیز فعالیت های مشابه بسیج اساتید در مراکزی چون دانشگاه علم و صنعت تهران و دانشگاه اصفهان ، از چنان وسعت و بازدهی برخوردار بود که به زودی شرایط توسعه و ارتقای این نهاد ثمر بخش را فراهم آورده و به لزوم تشکیل و فعالیت سازمان بسیج اساتید صحه نهاد.

مهم ترین انگیزه برای ایجاد تحولات سازنده و گسترش فعالیت های بسیج اساتید ، پیام امید بخش رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت ایه الله العظمی امام خامنه ای ((مد ظله العالی)) در تایید فعالیت های سازمان بسیج اساتید دانشگاه های کشور بود که متعاقب ارسال گزارشی به دفتر مقام معظم رهبری  در مورد همایش بزرگداشت استاد شهید دکتر مصطفی چمران در مشهد مقدس ، از سوی دفتر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی طی نامه ای به دکتر بذر افشان از قول ایشان چنین عنوان گردید :

((از تلاش با ارزش شما در ایجاد بسیج استادان خرسند و متشکرم. ان شاالله موفق و موید باشید ، امید است در تحقق رسالت بزرگ امروز دانشگاهیان سهم وافری داشته باشید ، توفیقات شما را از خداوند متعال خواستارم.))

حمایت معنوی رهبر معظم انقلاب از فعالیت بسیج اساتید دانشگاه فردوسی ، موجب امید و انگیزش دیگر مراکز آموزش عالی شده و سبب شد تا پس از ارسال گزارش فعالیت های خود و کسب فیض از رهنمود های ثمر بخش معظم له در باب جریان شناسی و دین شناسی ، تاییدات رهبر فرزانه را به عنوان مطلعی برای گسترش فعالیت های خویش محسوب کنند.

این حرکت در دانشگاه های کشور با تهیه آیین نامه فعالیت در سال 1378 شکل منسجم تری به خود گرفت و به تدریج در طول جلسات متعدد کارشناسی ، اساسنامه ای در خور ، توسط اساتید تدوین گردید. سرانجام تلاش ها و پیگیری های اساتید بسیجی موجب شد تا نیروی مقاومت بسیج در مورخ 13/9/1379 طی ابلاغیه ای بسیج اساتید را به عنوان رده ای مستقل معرفی نموده و جهت حمایت بیشتر ، سازمان بسیج اساتید را رسما از بسیج دانشجوئی مستقل نماید.

سند چشم انداز سازمان بسیج اساتید:

سازمان بسیج اساتید ، سازمانی است توسعه یافته ، منسجم ، شمول پذیر ، کار آمد ، اثر بخش ، خلاق و نو آور در ابداع روش های نوین و میان بر ، موثر در صحنه های مختلف علمی ، فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی ، برخوردار از اعضای متعهد و فرهیخته و دارای تفکر ناب بسیجی ، دارای تعامل سازنده با دولت ، جامعه و دانشگاه ها ، انعطاف پذیر در مواجهه با نیاز ها و چالش های پیش رو و کمک کننده به نهضت نرم افزاری و اقتدار علمی کشور به منظور تحقق چشم انداز 20 ساله و پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران

گزارش مختصر فعالیت های سازمان بسیج اساتید:

فعالیت بسیج اساتید و تحولات پر خیر و ثمر در گستره اقدامات این نهاد ، بستر مناسبی را برای برنامه ریزی ، تجهیز و توسعه فعالیت های دفاتر بسیج اساتید فراهم آورده و امکان گسترش فرهنگ بسیجی و اشاعه دیدگاه های دلسوزانه و متعهدانه بسیج اساتید را از طریق استادان و دست اندر کاران عرصه علم و آموزش میسر نمود.

بدین ترتیب اقدامات شایسته بسیج اساتید در ابعاد مختلف فرهنگی و پژوهشی به سمت بسط و توسعه پیش رفته و طی سالهای خدمت ، افتخارات عدیده ای را نصیب اساتید بسیجی در تمام مراکز استان ها و اغلب دانشگاه های کشور نموده است.

سازمان بسیج اساتید و دانشگاه ها و مراکز آموزشی عالی و پژوهشی کشور ، فعالیت های چند جانبه فرهنگی – پژوهشی خود را بر مبنای اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی و نیات معمار کبیر انقلاب ، امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری طرح ریزی نموده و به اجرا در می آورد. این آرمان های پر خیر و برکت را می توان اهداف ارزشمندی چون علمی شدن وحدت حوزه و دانشگاه ، تولید علم و نهضت نرم افزاری ، آزاد اندیشی دینی و ارتقای توان و بنیه علمی و فرهنگی اساتید دانشگاه های کشور در نظر آورد که بی گمان مقصود از این همه دفاع از دستاورد های انقلاب اسلامی و حضور فعال و ثمر بخش در عرصه های علمی و مدیریتی کشور است.

سازمان بسیج اساتید کشور ، طی 16 سال فعالیت رسمی ، هم اکنون در 30 مرکز استان ، 332 دانشگاه ، مشغول به فعالیت و خدمت رسانی می باشد.

مقام معظم رهبری بر توسعه سازمان بسیج اساتید کشور تاکید نموده و فرموده اند :

((من توصیه ام این است که هرچه ممکن است این مجموعه ی اساتید بسیجی را با همین نام توسعه بدهید. بحمدالله امروز فضای کشور شاهد اساتید بسیار فراوانی است که دارای ایمان و انگیزه معنوی و انقلابی اند. این معنای بسیج است.))

 

پاره ای از اهداف و وظایف سازمان بسیج اساتید :

 

1-تحقق دستورات و رهنمود های حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در دانشگاه ها

2-بسط و اعتلای فرهنگ و تفکر بسیجی در میان اعضای هیات علمی دانشگاه ها

3-احیاء ، حفظ و دفاع از ارزش های الهی و دست آورد های انقلاب اسلامی

4-کمک به ایجاد زمینه مناسب برای تلاش علمی و پژوهشی با هماهنگی مدیریت دانشگاه

5-ارتقای اندیشه و روحیه خدمت به جامعه و کشور در دانشگاه ها

6-کمک به ارتقای معرفت و آگاهی دینی و تحقق وحدت حوزه و دانشگاه

7-مشارکت در انجام تحقیقات مورد نیاز کشور از طریق برقراری ارتباط و همکاری با سازمان های دولتی و خصوصی ، مراکز دانشگاهی و انجمن های علمی و پژوهشی

8-تشریک مساعی استادان در سیاست گذاری و اجرای طرح های فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی و توسعه اسلامی همه جانبه تا نیل به خود کفایی در زمینه های مختلف و ایجاد تمدن بزرگ اسلامی.

تاریخچه اجمالی تشکیل بسیج اساتید در منطقه تربت جام:

در منطقه تربت جام نیز ابتدا طرح ایجاد پایگاه بسیج اساتید در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تربت جام ، در مورخه بیستم آذر ماه سال 1381 مقارن با سالروز تشکیل بسیج مستضعفین ، مطرح و در مورد لزوم و اهمیت آن و ساز و کار و راه اندازی آن بحث و تبادل نظر صورت گرفت و سپس در مهر ماه سال 1382 افتتاح شد.

پایگاه بسیج اساتید دانشکده علوم پزشکی تربت جام با نام شهید حسن باقری در تاریخ 16/12/95 همزمان با ایام سالگرد شهادت شهید حسن باقری با همکاری مسئولان سپاه پاسداران شهرستان، مدیران دانشکده علوم پزشکی و اساتید محترم افتتاح گردید. تحقق دستورات و رهنمودهای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در دانشگاه ها از مهمترین وظایف اساتید بسیجی است. در این راستا نشت هم اندیشی درمورد اندیشه های امام (ره) با حضور امام جمعه محترم و اساتید گرامی در تاریخ 17/3/96 برگزار گردید. از اهداف بسیج اساتید پایگاه شهید حسن باقری  برگزاری جلسات علمی و فرهنگی به صورت حلقه صالحین و حلقه های علمی در سال 1397 خواهد بود.

با توجه به ظرفیت بالای اساتید حق التدریس جذب نیروهای فعال از این اساتید در اولویت امور این پایگاست. لذا از این طریق برای عضویت در پایگاه بسیج اساتید دانشکده علوم پزشکی تربت جام دعوت به عمل می آید.

انتشار:
نظر بدهید

نظرات

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است