بگذر

نکات مهم در موردبیماری آلزایمر

نکات مهم در موردبیماری  آلزایمر

** آلزایمر

بیماری آلزایمر به مغز آسیب می رساند. این بیماری باعث از دست رفتن تدریجی و مداوم مغز شده و می تواند روی صحبت کردن، فکر کردن و انجام فعالیت های روزانه تأثیر بگذارد.

آلزایمر به مرور شدیدتر شده و میزان تحلیل مغز بیشتر می شود اما سرعت این تحلیل در بیماران مختلف متفاوت است. برخی افراد در همان مراحل ابتدایی بیماری توانایی انجام فعالیت های روزانه خود را از دست می دهند اما برخی دیگر ممکن است در مراحل بعدی بیماری با این مشکلات مواجه شوند.

از دست دادن خفیف حافظه و فراموشی در افراد بالای ۶۰ سال شایع است اما در همه افراد نمی تواند علامت شروع آلزایمر باشد؛ با این حال باید برای تشخیص دقیق تر فرد تحت معاینات پزشکی قرار گیرد.

تشخیص زودهنگام، فرصت مناسبی برای فرد مبتلا و مراقب او فراهم می آورد تا در زمان باقی مانده برای یک زندگی معنی دار برنامه ریزی کنند.

تشخیص زودهنگام موجب می شود تا فرد بتواند طولانی مدت مستقل زندگی کند، خطر ابتلا به افسردگی کاهش و کیفیت زندگی افزایش یابد.

با تشخیص زودهنگام، افراد مبتلا می توانند در تحقیقات شرکت کنند تا روش های مراقبتی بهبود یابد و شاید درمان قطعی نیز یافت شود.

توجه به علایم و پرهیز از عوامل ایجادکننده بیماری آلزایمر با توجه به نبود درمان قطعی برای این بیماری، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ علاوه بر عوامل ژنتیکی، بسیاری از عوامل مانند بی سوادی، چاقی، کاهش فعالیت بدنی، کاهش تعاملات اجتماعی، مصرف سیگار و ابتلا به بیماری های قلبی، مغزی، دیابت و چربی خون بالا از جمله علل اکتسابی است که جدای از عوامل ژنتیکی می تواند سبب بروز آلزایمر شود.

از این رو؛ می توان نتیجه گرفت که در زمینه پیشگیری و تشخیص به موقع بیماران، عموم مردم نیز باید با افزایش آگاهی خود نسبت به این بیماری از عوامل ایجادکننده آن پرهیز کرده و وظیفه فردی و اجتماعی خود را در این زمینه انجام دهند

علائم و نشانه های ابتلا به بیماری آلزایمر:

  1. کاهش توانایی در به خاطرسپاری و به یاد آوردن اطلاعات جدید
  2. اختلالات در استدلال، وظایف پیچیده و انجام قضاوت
  3. اختلالات تجسمی که به عنوان مثال، به علت مشکلات بینایی چشم وجود دارد
  4. اختلال در صحبت کردن، خواندن و نوشتن
  5. . تغییرات در شخصیت و رفتار

فرد مبتلا به آلزایمر در نهایت به کمک تمام وقت نیاز خواهد داشت. برای دریافت تشخیص آلزایمر، فرد باید کاهش عملکرد و عملکرد شناختی یا رفتاری را در مقایسه با آنچه قبلا داشت، تجربه کند. این کاهش باید با توانایی آنها در کار یا فعالیت های معمول همراه شود.

انتشار: