بگذر

آغاز گام اول طرح نظام ارجاع الکترونیک سلامت در تربت جام

آغاز گام اول  طرح نظام ارجاع الکترونیک سلامت در تربت جام

ریاست دانشکده علوم پزشکی تربت جام  :

 

 آغاز گام اول  طرح نظام ارجاع الکترونیک سلامت در تربت جام

ریاست دانشکده علوم پزشکی تربت جام گفت   :  گام اول  طرح نظام ارجاع الکترونیک سلامت در تربت جام آغاز شد .

به گزارش خبرنگار وبدا جام ،  دکتر محمد افکار  افزود : با اجرای طرح  نظام ارجاع الکترونیک سلامت از موازیكاری، تكرار روشهای تشخیصی و درمانی پرهزینه و غیرضروری و  سرگردانی بیماران جلوگیری می شود.

 وی تصریح کرد:  در شرایط فعلی بیمار با مشكلات بسیار بطور مستقیم از روستا به پزشك متخصص و فوق تخصص مراجعه می كند كه این امر سرگردانی بیمار، هزینه های اضافی رفت و آمد، صرف هزینه های پاراكلینیكی اضافی و چندگانگی در تشخیص بیماری را در پی دارد. اما در قالب نظام ارجاع پزشكی بیماران ابتدا در 'سطح یك' توسط پزشك عمومی ویزیت می شوند و در صورت نیاز به درمان تخصصی در سطح دو و سه به پزشكان متخصص و فوق تخصص ارجاع داده می شوند. 

 رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام بیان کرد : در سطح یک خدمات درمانی،تیم سلامت  و  پزشک خانواده ،  سلامت افراد و خانوارهای زیر پوشش خود را مدیریت می‌کنند و پس از ارجاع فرد به سطوح تخصصی، مسئولیت پیگیری اقدامات توصیه‌شده را نیز به عهده‌دارند.

 مهندس بهرامی مدیریت ای تی دانشکده علوم پزشکی تربت جام تصریح کرد: در حال حاضر سه سطح در نظام ارجاع الکترونیک سلامت در نظر گرفته‌شده است که خدمات سطح یک در مراکز خدمات جامع سلامت روستایی و شهری، سطح دوم شامل خدمات تخصصی در واحدهای سرپایی و بستری در کلینیک‌های تخصصی و بیمارستان‌ها ارائه می‌شود و سطح سوم نیز شامل خدمات فوق تخصصی است.

 وی افزود : اگر بیمار خود تصمیم بگیرد در خارج از نظام ارجاع به متخصص مراجعه کند، کل هزینه‌ها را باید آزاد پرداخت کند، بنابراین پزشکی که در مراکز ارائه خدمت سطح یک مستقر است، باید فرایند درمان بیمار را مدیریت کند و همین باعث می‌شود که بیماران خدمات بهتر را با هزینه کمتری دریافت کنند و از ارائه خدمات اضافی نیز جلوگیری می‌شود.

 

مهندس بهرامی گفت : برنامه نظام ارجاع الکترونیک در بستر پرونده الکترونیک بیماران، تحول بزرگی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به شمار می‌رود که با اجرای آن باعث مدیریت هزینه بیماران، جلوگیری از انجام خدمات اضافی و هدر رفتن منابع و همچنین استمرار خدمات و درنهایت تکمیل پرونده الکترونیک سلامت می‌شود که از سال‌های گذشته در کشورهای پیشرفته اجرایی شده است.

 

انتشار:
نظر بدهید

نظرات

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است